Ndryshimi mes inspektimeve të "Pankreasi"

51 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 80 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9618 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Pancreas.jpg|thumb|250px|Pankreasi]]
'''Pankreasi''' ([[Greqishtja e lashtë|greq]]. pan = krejt, mbarë; kreas = mish) është një [[gjëndëra|gjëndër]] në bark (abdomen) që lëshon një lëng tretës (lëngun pankreatik) në zorrën dymbëdhjetëgishtore (duodenum) përmes [[Duktit pankreatik]]. Pankreasi prodhon disa [[Hormonihormonet|hormone]] të rëndësishme: [[Insulina|insulinën]], [[Glukagoni|glukagonin]], [[Somatostatina|somatostatinën]], [[hormonet tretës#Sekretina|sekretinën]], [[Pankreocymina|pankreociminën]] etj.
 
== Ndërtimi ==
 
== Historia ==
Pankreasi u zbulua nga [[Herofilusi]] (335-280 p.e.r), një [[Anatomianatomia e njeriut|anatom]] dhe [[Kirurgu|kirurg]] grek. Pak qindra vjet më vonë [[Rufos]], po ashtu anatom grek, e quajti atë pankreas.
 
== Shih edhe këtë ==
* [[Hormonet e pankreasit|Hormonet e pankreasit endokrin]]