Dallime mes rishikimeve të "Parodia"

18 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q170539 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
 
Në përdorimin e tanishëm, '''parodia''' është një formë e [[satirë]]s që imiton vepra apo krijime tjera të [[arti]]t si porosi për të përqeshur një dukuri të shëmtuar. Mund të përdoret për të futur humorin e dhembshur. Parodia ekziston në të gjitha artet dhe mediat, përfshirë [[literaturëliteratura|literaturën]]n, [[muzikëmuzika|muzikën]]n, dhe [[filmi]]n. Edhe lëvizjet kulturore mund të parodizohen. Si vepra janë nganjëherë në gjuhën e folur. '''teprimi''', '''[[imitimi]]''', '''shtrembërimi''' apo '''[[përqeshja]]''' ''(në [[Gjuha shqipe|gjuhën shqipe]])''.
 
{{lit-cung}}
5.349

edits