Ndryshimi mes inspektimeve të "Provinca e Vibo Valentias"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 59 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q16315 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
Provinca e Vibo Valentias kufizohet në veri-lindje me [[Provinca e Katanxaros|Provincën e Katanxaros]] jug-lindje me [[Provinca e Rexhio Kalabrisë|Provincën e Rexhio Kalabrisë]] dhe në perëndim laget nga [[Detin Tirren]].
 
Provinca është themeluar [[6 Mars|6 mars]] [[1992]] nga shkëputja e territorit të përfshirë më parë në Provincën e Katanxaros.
 
{{Provincat e Italisë}}