Ndryshimi mes inspektimeve të "Purgatori"

8 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 46 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q566 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Pur 18.jpg|thumb|200px|Ilustrim per [[Komedia hyjnore|Purgatorin]] e [[Dante AligieriAlighieri|Dantes]] nga [[Gustav Doré|Gustav Dor]].]]
'''Purgatori''' (nga [[Latinishtjagjuha latine|lat.]] ''purgatorium'' = pastrim) sipas doktrinës së [[Kisha katolikekisha romakeKatolike|kishës katolike]], është një gjendje e nevojshme por e dhimbshme e [[pastrimi]]t nëpër të cilin duhet të kalojnë ata [[Shpirti|shpirtëra]] të njerzve të vdekur, që megjithse janë në "Hirin e [[Perëndia|Perëndisë]] në çastin e [[Vdekja|vdekjes]], nuk janë plotësisht të pastër, por atyre u është siguruar shpëtimi i amshuar dhe hyrja në [[Parajsa|parajsë]] pas pastrimit. Ata duhet të vuajnë për të shpërblyer Drejtësinë Hyjnore, që të hyjnë në parajsë dhe shijojnë praninë e fytyrës së Perëndisë.
 
Purgatori nuk është një ndëshkim hyjnor mizor: përkundrazi, ai është frut i dashurisë së pafundme të Perëndisë. Në purgator vuajtja qëndron në atë, që i vdekuri në të vërtetë e ndjen praninë dhe [[Dashuria|dashurinë]] e përkryer të Perëndisë, por për shkak të [[Mëkati|mëkateve]] të tij nuk ndihet i denjë për këtë dashuri. Pikërisht kjo shkakton dhimbjen e madhe - shpirti pastrohet nga faji i tij i fundit nëpërmjet [[Pendesa|pendesës]] së tij. Në fakt, në [[Teologjia|teologjinë]] katolike, një shpirt i papërsosur nuk do të mundte të qëndronte përballë Perëndisë pa vuajtur pamasë për mjerimin e vet, prandaj purgatori është një gjendje e domosdoshme në lumninë e shpirtërave mëkatare, edhe pse ndodhen në hirin hyjnor.