Dallime mes rishikimeve të "Tuberkulozi"

v (Bot: Migrating 118 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12204 (translate me))
== Tuberkulozi parësor ==
# Prek lobet e poshtme sepse bacilet e tuberkulozit depozitohendepozitohën atje gjatë frymëmarrjes.
# Zakonisht është josimptomatik.
# Në [[grafi]] të [[gjoksi]]t shihet [[nodula]] e kalcifikuar në vendin e infeksionit parësor dhe [[nyjet limfatike]] hilare të kalcifikuara (kompleksi Ghon).
duhet specifikuar sesi në rasinrastin e TBC-së paresorparësor ,dhe në ate te TBC-së dytesordytësor,patogjenesa dhe simptomat klinike varen nga pergjigjapërgjigja e sistemit imunitar,e cila mund të jetejetë normale, e reduktuar apo e tepërt.
 
== Tuberkulozi dytësor ==
Anonymous user