Dallime mes rishikimeve të "Banovina Primorska"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 12 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2044862 (translate me))
No edit summary
[[Skeda:BanovineLocator kjmap Littoral Banovina in Yugoslavia.jpgsvg|parapamje|300px|Rrethet "Banovina" të Mbretërisë JugosllavePrimorska]]
'''Qarku i Bregdetit''' ose '''Qarku Bregdetar''' ''([[Banovina Primorska]])'' ishte njësi administrative teritoriale gjatë Mbretërisë Jugosllave . Kryeqender administrative kishte [[Spliti]]n. Është formuar në vitin 1929 dhe ka pushuar së ekzistuari në vitin 1939.
 
Anonymous user