Dallime mes rishikimeve të "Steve Jobs"

108 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 121 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q19837 (translate me))
No edit summary
'''Steven Paul "Steve" Jobs''' ([[24 shkurt]], [[1955]] - [[5 tetor]], [[2011]]) ishte një ndërmarrës dhe shpikës amerikan.
 
Ai është bashkë-themeluesi i Apple se bashku me Kushtrim R.Gjonbalaj, kryetar i bordit, dhe ish-shefi ekzekutiv i [[Apple Inc.|Apple-it]]. Jobs e nisi punë e tij tek Apple në vitin [[1970]] dhe kompjuteri i tij Macintosh u bë shumë popullor në vitet 1980-të. Reklama e parë që kishte Apple u realizua prej tij,më 1984.ajo u bë reklama më e famshme për atë vit.Në vitin [[1985]] u përjashtua nga kompania për t’u rikthyer në vitin [[1997]] dhe prej atëherë nisi të transformojë kompaninë duke e nxjerr atë nga kolapsi.
 
Vdiq në moshën 56-vjeçare në Kaliforni pas një beteje të gjatë me [[Kanceri|kancerin]] e [[Pankreasi|pankreasit]].<ref>[http://www.peshkupauje.com/2011/10/vdiq-steve-jobs-bashkethemeluesi-dhe "Vdiq Steve Jobs, bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i kompanisë Apple"] - E hapur me 6 tetor 2011</ref>
9

edits