Dallime mes rishikimeve të "Brozi"

595 bytes added ,  8 vjet më parë
v (Bot: Migrating 54 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q43689 (translate me))
 
== Teologjia ==
Ambrosi (339-397) ishte peshkop i Milanos. Ai paraqiti metodën
lindore të interpretimit alegorik dhe, po ashtu, idenë se buka shndërrohet
në trup dhe vera në gjak. Ky qëndrim polli doktrinën e transubstantionit,
ashtu siç u përcaktua në Kuvendin IV lateran më 1415.
Ambrosi paraqiti, gjithashtu, për herë të parë këndimin bashkërisht
të himneve kishtare. Së bashku me perandorin Teodosi, Ambrosi u bë
arkitekt i legjislacionit të mesjetës. Një sjellje e tillë e tij ndaj Teodosit më
vonë u bë paralajmërues për qëndrimin e papës në lidhje me fuqinë
shekullore.
 
== Veprat ==
Anonymous user