Dallime mes rishikimeve të "Bushatllinjtë"

10 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3299242 (translate me))
Djali i parë i tij, Mustafai në pamundësi për të mbrojtur kufijtë e zgjeruar, ra në grackën e sulltanit dhe shkoi në More, në shtypje te kryengritjes greke, ku dhe u helmua me 1778.
 
Padishahu dërgoi në Shkodër Kystendilin si vezir, por shkodranët e refuzuan. Atëherë, djali i II, Mahmuti ose Karamahmuti (1749-1796),u shpall sundimtar. I treti, Ibrahimi (1796-1809) vijoi mbrojtjen e interesave të vendit e të kufijve nga agresiviteti bonapartist; u detyrua te bashkëpunonte me [[Stambolli]]n, por në thelb që po aq i pabindur, sikurse Karamahmuti (i vëllai).
 
"E krahasoj me një Makabe dhe me të shkëlqyerin Kastriot"
Anonymous user