Dallime mes rishikimeve të "Steve Jobs"

1.745 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Steven Paul "Steve" Jobs''' ([[24 shkurt]], [[1955]] - [[5 tetor]], [[2011]]) ishte një ndërmarrës dhe shpikës amerikan.
 
Ai është bashkë-themeluesi i Apple se(së bashku me KushtrimSteve R.GjonbalajWozniak dhe Ronald Wayne), kryetar i bordit, dhe ish-shefishef ekzekutiv i [[Apple Inc.|Apple-it]]. JobsPërmes eApple-it nisiai punëu e tiji teknjohur Applesi një nga pionerët karizmatike te revolucionitvitinkompjuterët [[1970]]personal dhe kompjuteripër ikarrierën e tij Macintosh ufushën e shumëkompjuterit popullordhe teknologjisë. vitetJobs 1980-të.gjithashtu Reklamaishte bashkëthemelues në Kompanine e parëAnimacionit PIXAR kishtedhe Appleanëtar ui realizuabordit prejdrejtues tij,mënë kompaninë 1984DISNEY.ajo uPas luftës reklamapër pushtet eme famshmebordin përe atëdrejtorëve vit.Në vitin [[1985]], Jobs u përjashtualargua ngaApple kompaniadhe përthemeloi t’ukompanine rikthyerNEXT, platformë kompjuterike e specializuarëvitintregjet [[1997]]e arsimit të lartë dhe prejbiznesit. atëherë. nisiAi shërbeu transformojësi kompaninëCEO dukedhe eaksioneri nxjerrkryesor atëderi në blerjen e Pixar nga kolapsiDisney në vitin 2006.
 
Në vitin 1996, pasi Apple ka dështuar për të ofruar sistemin e saj operativ, Copland, Gil Amelio u kthye në tjetër kompjuterin, dhe platforma NeXTSTEP u bë themeli për Mac OS X. Jobs u kthye në Apple si një këshilltar, dhe mori kontrollin e kompanisë si një CEO i përkohshëm. Jobs Apple solli nga afër falimentimit të përfitimit të vitit 1998. Jobs e nisi punë e tij tek Apple në vitin [[1970]] dhe kompjuteri i tij Macintosh u bë shumë popullor në vitet 1980-të. Reklama e parë që kishte Apple u realizua prej tij,më 1984.ajo u bë reklama më e famshme për atë vit.Në vitin [[1985]] u përjashtua nga kompania për t’u rikthyer në vitin [[1997]] dhe prej atëherë nisi të transformojë kompaninë duke e nxjerr atë nga kolapsi.
 
Vdiq në moshën 56-vjeçare në Kaliforni pas një beteje të gjatë me [[Kanceri|kancerin]] e [[Pankreasi|pankreasit]].<ref>[http://www.peshkupauje.com/2011/10/vdiq-steve-jobs-bashkethemeluesi-dhe "Vdiq Steve Jobs, bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i kompanisë Apple"] - E hapur me 6 tetor 2011</ref>
 
=== Fëmijëria dhe jeta e hershme ===
Prindërit e Jobs u takuan në Universitetin e Wiskonsit, ku babai i tij biologjik siriani Abdulfattah "John" Jandali ishte student dhe nëna e tij biologjike Joanne Carole Schieble ishte poashtu duke studiuar. Kur lindi Jobs babai i tij tha se nuk kishte zgjidhje tjeter pos qe ta vendoste fëmijën për adoptim pasi qe familja e të dashurës se tij, nenës së Jobsit kundërshtonte lidhjen e tyre.
 
Steve u lind në San Francisco me 24 Shkurt, 1955. Ai u adoptua nga Paul Reinhold Jobs dhe Clara Jobs. Gjatë fjalimit të Jobsit në Stanford ai kishte thënë se prindërit e tij biologjikë dëshironin që Steve të adoptohej vetëm nga një çift që kishin diplomuar në kolegj.
 
==<nowiki/>==
 
==<nowiki/>==
== Referencat ==
<references/>
2

edits