Dallime mes rishikimeve të "Islanda"

44 bytes added ,  7 vjet më parë
v (removed interwiki)
== Gjeografia ==
{{Kryesor|Gjeografia e Islandës}}
Sipërfaqja e përgjithshme e Islandës është 103,000 km<sup>2</sup>, me DM=3 b/km2 ,shtrihet rreth koordinatave gjeografike 65 00 '''V''', 18 00 '''L''' dhe 100,250 km² të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 2,750 km <sup>2</sup> ujë. Dhe eshte 1 shtet ishullor.
 
Vija bregdetare e Islandës është 4,988 km e gjatë ndërsa ajo nuk kufizohet nga asnjë vend tjeter.
[[Klima]] e Islandës është gjithnjë e varur nga ajo që vjen nga veriu i oqeanit. Zakonisht klima është me dimër të butë dhe verë të ftohtë e të lagësht.
 
Pjesa më e madhe e [[relievi]]t është [[terreni|terren]] e rrafshët me disa male e fusha te ngrira, ndërsa bregdeti i saj është i mbytur në gjirinjët dhe ujdhesat e shumta në oqean. Pika më e ulët e relievit gjendet në nivelin e oqeanit Atlantik (0m) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,119 metra në vendin e quajtur Uvanadalshukur ([[Gjuha Angleze|ang]].:Hvannadalshnukur).
 
== Ekonomia ==
Anonymous user