Ndryshimi mes inspektimeve të "Lepuri"

101 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Feldhase.jpg|right|thumb|250px|Lepuri i fushës (''Lepus europaeus'')]]
'''Lepuri është familje e [[kafsha|kafshëve]] gjitarë brejtëse, me kokë të rrumbullakët e me veshë të gjatë, me trupin të mbuluar me qime të gjata në ngjyrë të murrme ose të bardhë, me këmbët e prapme më të gjata se të përparmet, që rend shumë shpejt dhe që njihet si frikacak. Atij i pëlqejnë shume karotat dhe bimët gjithashtu. Lepuri është një kafshe shume e mire dhe e bukur. Lepurit i pëlqen shumë të vrapoje.lepuri eshteqihet kafsh qe qiftohet me minjet e mdhen sic i quajm ne [[pacovat]].Bishti i tij eshte i vogel dhe i rrumbullaketvëre.'''
 
== Shih dhe këtë ==
Anonymous user