Dallime mes rishikimeve të "Softuer kompjuterik"

15 bytes removed ,  8 vjet më parë
softuer
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 107 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7397 (translate me))
(softuer)
'''Software''' ([[sqt.]] '''Softueri''' / '''Softveri''' / [{{IPA|ˈsɒftweə(ɹ)}}]) quhet bashkësia e programeve kompjuterike dhe të dhënat e tjera që përmbajnë instruksione që i thonë kompjuterit se çfarë duhet të bëjë. Gjithashtu mund të themi se softueri i referohet një apo më shumë programeve kompjtuerike dhe të dhënave të ruajtura në memorien e kompjuterit për arsye të caktuara. Programet softuerike kryjenë funksionin e programit ose duke i dhënë instruksione të drejtëpërdrejta harduerit të kompjuterit ose duke shërbyer si input për programe të tjera.
 
Termi softuer ka lindur si kontrasit i termit të vjetër harduer (që do të thotë pajisje fizike). Ndryshe nga harueri, softueri nuk mund tësoftë preket ose të shikohet.
 
== '''[[Softuer]]''' ==
Anonymous user