Dallime mes rishikimeve të "Forcat Ajrore Shqiptare"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Infobox degë e ushtrisë
|unit_name= Forcat Ajrore Shqiptare
|figura=[[Skeda:FASHAlbanian Air Forces.jpgsvg|center|170px200px]]
|caption=
|data= 1914 – sot
|notable_commanders=
<!-- Insignia -->
|identification_symbol= [[File:Albanian-Air-Force-insignia.jpg|80px]]
|identification_symbol_label= Simboli i identifikimit
|identification_symbol_2identification_symbol= [[File:Albanian Air Force roundel.svg|80px]]
|identification_symbol_2_labelidentification_symbol_label= Identifikuesi
<!-- Aircraft -->
|aircraft_attack= [[MiG-15]], [[MiG-17]], [[Shenyang J-5|J-5]], / tërhequr në 2005
'''Forcat Ajrore Shqiptare''' ''([[sqt.]]: '''FASH''')'' janë një nga tre armët e Forcave të Armatosura Shqiptare. Në Forcat Ajrore Shqiptare bëjnë pjesë krahu ajror dhe ai kundërajror, krah i cili ka në arsenalin e tij raketa tokë-ajer [[HQ-1]] (versioni kinez i SA-2 'Guideline').
 
[[Skeda:FASH.jpg|thumb|Stema e Forcave Ajrore Shqiptare]]
 
== Historia e FASH ==
 
== Organizimi i Forcave Ajrore ==
[[Skeda:Stemat_-_Stema_Ajrore_e_FASHAlbanian Air Force roundel.pngsvg|thumb|Identifikuesi ndërkombëtar i FASH]]
FASH janë të organizuara sipas një strukture hierarkike, ku komandanti i kësaj force kontrollon çdo aktivitet në FASH. Nën Komandën e Forcave Ajrore bëjnë pjesë Detashmenti Ajror, Regjimenti i Helikopterëve, Akademia e Forcës Ajrore Shqiptare, Forcat e Mbrojtes Ajrore, Shërbimi Meteologjik dhe Batalioni Logjistik i Forcave Ajrore.