Ndryshimi mes inspektimeve të "Zeki Muren"

3 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Zeki Müren)
[[File:Zeki Müren - 267.jpg|thumb]]
[[File:Zeki Müren - costumes.jpg|thumb]]
Zeki Muren i lindur më [[6 Dhjetor]] [[1931]] në [[Bursa]],dhe vdiq më [[24 Shtator]] [[1996]] në [[Izmir]] ishte një këngëtar i shquar turk, kompozitor dhe aktor. Ai ishte një këngëtar shumë i njohur për zërin e tij bindësebindës dhe artikulliminartikulimin e saktë në të kënduarit në të dy muzikësmuzikat themeluarthemelore në ate turke klasike dhe këngë bashkëkohore.
 
== Biografia ==
 
Muren u rrit deri në kryeqytetin provincional të Bursës në Turqi perëndimore nga [[1950]] - [[1953]] ai studioi artet dekoratikedekorative në Stamboll në Akademinë e Arteve të Bukura duke filluar karrieren e tij muzikore. Albumi i parë Muren ishte lëshuar në vitin [[1951]] kohë në të cilën ai ishte këngëtar i rregullt i Radio Stambollit. Në vitin 1955,ai i prodhuar rekordinregjistrimin e tij të parë e artë . Zeki Muren në artin e muzeut është themeluar në bodrum ku Mureni ishte përdorur për të jetuar është vizituar nga më shumë se 200.000 njerëz në mes të hapjes më [[8 Qershor]] [[2000]] , dhe [[Dhjetor]] [[2006]].
 
 
Anonymous user