Dallime mes rishikimeve të "Sotimi"

7 bytes added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Plotesim i lidhjeve.)
v
{{New unreviewed article|source=KujdestariArtikujve|date=maj 2014}}
 
Sotimi (nga frëngjishtja "saute," që fjalë për fjalë do të thotë "të hedhësh, të kërcesh" duke iu referuar kavërdisjes gjatë gatimit) është një metodë [[gatimi]] në të cilën [[ushqimi]] gatuhet mbi një sasi të vogël [[vaji]] ose [[Yndyra|yndyre]], në një [[Tigani|tigan]] të cekët dhe mbi zjarr relativisht të lartë. Për të përshpejtuar gatimin, përbërësit që sotohen zakonisht priten në copa ose feta të holla. Mënyra kryesore e kalimit të nxehtësisë gjatë sotimit është ajo e përcjelljes nga tigani në ushqimin që do të gatuhet. Produktit sotohet derisa të marrë ngjyrë kafe, duke u përpjekur njëkohësisht për t'i ruajtur sa më shumë teksturën, lagështinë, [[Aroma|aromat]] dhe [[Shija|shijet]]. Në rastin e [[mishi|mishit]] të viçit, të [[Pula (shpend)|pulës]] ose të [[Peshku|peshkut]], soteja përfundohet duke i shkrirë yndyrën që mbetet në fund të tiganit, për t'u përdorur për salcën.
 
Shpesh sotimi ngatërrohet me [[fërgimi|fërgimin]], në të cilin përdoren copa më të mëdha ushqimi (për shembull [[bërxolla]] ose [[bifteku|biftekë]]), të cilat gatuhen shpejt dhe duke u kthyer në të dy anët. Për disa [[Kuzhinieri|kuzhinierë]] këto metoda dallojnë për shkak të sasisë së vajit të përdorur, ndërsa për të tjerë ato kanë të njëjtin kuptim. Sotimi dallon edhe nga [[përcëllimi]] sepse gjatë përcëllimit ushqimi vetëm merr ngjyrë në sipërfaqe. Zakonisht për të sotuar produktet përdoret vaj ulliri ose [[Gjalpi i kthjelluar|gjalpë i kthjelluar]], por për të njëjtin qëllim mund të përdoren edhe shumë lloje të tjera yndyrash. Gjalpi i pakthjelluar (i zakonshëm) gjatë gatimit ka aromë më të thellë, por, për shkak të pranisë së grimcave të ngurta të [[Qumështi|qumështit]], ai digjet më shpejt dhe në temperaturë më të ulët sesa yndyrat e tjera, ndaj më së shumti për sotim rekomandohet gjalpi i kthjelluar.
53

edits