Dallime mes rishikimeve të "Holandezët"

24 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
 
'''Holandezët''' apo '''Populli holandez''' janë një grup vendas etnik me origjinë nga [[Vendet e Ulëta]]. Holandezët ndajnë një kulturë të përbashkët dhe flasin Holandisht. Njerëzit holandezë dhe pasardhësit e tyre gjinden në mbarë botën, veçanërisht në [[Surinami|Surinam]]në [[Kilia|Kili]] në [[Brazili|Brazil]] në [[Kanadaja|Kanada]] në[[Australia|Australi]] në [[Republika Jugafrikane|Republikën Jugafrikane]] në [[Zelanda e Re|Zelandën e Re]] dhe në [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shtetet e Bashkuara]]
 
Arti dhe kultura holandeze përfshijnë forma të ndryshme të muzikës, vallëzimit, stile tradicionale arkitektonike dhe veshje, disa prej të cilave janë të njohura në mbarë botën. Gjithashtu, [[Rembrandt]], [[Johannes Vermeer|Vermeer]] dhe [[Vincent van Gogh|van Gogh]] konsiderohen ndërkombëtarisht si piktor të shkëlqyer.