Dallime mes rishikimeve të "Genc Hoti"

1.852 bytes added ,  7 vjet më parë
Reverted to revision 1449184 by Mago Ulisses. (TW)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
(Reverted to revision 1449184 by Mago Ulisses. (TW))
[[Skeda:Ico genchoti1.gif|210px|thumb|studjuesi Genc Hoti]]
'''Genc Hoti''' ka lindur më [[6 dhjetor]] [[1954]] në [[Tiranë]]. Rrjedh nga një familje e vjetër intelektuale me origjinë nga qyteti i Shkodrës. Babai i tij, Kolë Hoti, ekonomist i diplomuar në Zagreb dhe Sofje për ekonomi, i dha elementet e parë të kulturës njerëzore, dhe sidomos të asaj shqiptare. Duke disponuar një bibliotekë të pasur, pothuajse të gjithe produktin intelektual shqiptar të para 1945, bie në kontakt me veprat e Eterve Franceskanë Shqiptare, filozofët grekë të epokave klasike, poetët e mëdhenj të populli italian, autorët klasikë të Europës post feudale, dhe mori prej tyre filozofinë materialiste.
 
=== Jeta profesionale ===
Genci u bë, një studiues autodidakt; fati e desh të merrte kulturën katolike të familjes së nënës së tij Suzana Laca, nen mesimet e gjyshit te tij Kole Laca, duke përvetësuar pasionin e madh për punë e dije. Ai i përket brezit të formuar nga komunizmi shqiptar çka i dha mundësi kohore të studionte veprat e marksizmit, bolshevizmit dhe komunizmit shqiptar përgjatë periudhës 1974-1998.
 
Studimi i filozofise greke (formula aristoteliane e lëvizjes dhe gjetja e konceptit te pandryeshmerise absolute) e më pas të tre teorive më të famshme të shekullit të XIX-XX: dialektikës së Hegelit, materializmit të Marksit dhe relativitetit të Ajnshtajnit, duke i perbashkuar ne nje te vetme, bënë që ai t’i japë një përgjigje origjinale problemeve te mbetura pa zgjidhje apo të formuluara me probleme te dyshimta filozofike.
 
=== Referenca ===
[http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?&DATABASE=catalo&OPAC_URL=/adlib/expert/index_al.html&LANGUAGE=1&l1=Hoti,+Genc&LIMIT=50 www.bksh.al]
 
 
[[Kategoria:Publicistë shqiptarë]]
[[Kategoria:Histori]]
[[Kategoria:Lindje 1954]]
49

edits