Dallime mes rishikimeve të "Ymer Shkreli"

478 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Ymer Shkreli, u lind me 1945 ne Shkrel te Rugoves. Shkollen fillore e kreu , ndersa ate normale ne Prishtine .
Ymer Shkreli, i lindur në Shkrel të Rugovës më 1945. Ymeri e kreu shkollën fillore në Haxhaj të Rugovës e shkollën normale në Prishtinë. Pak kohë punoi si mësues në Rugovë e pastaj studioi Gjuhën e Letërsinë Shqipe në Universitetin e Prishtinës.
Ymer Shkreli nisi krijimtarinë letrare në moshë të re dhe kishte talent të rrallë dhe të gjithanshëm. Shkroi dhjeta vepra: romane, drama e poezi, për të rritur e për fëmijë. Është autori më i shpërblyer në Kosovë. Për disa vite ishte redaktor i Rilindjës për fëmijë.
Momentalisht jeton në Zvicër.
 
 
Anonymous user