Dallime mes rishikimeve të "Jul Çezari"

718 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.59.181 (diskutimet) në versionin e fundit nga Ruy Pugliesi.)
No edit summary
{{për përmirësim}}
[[Skeda:Iulius Caesar Coustou Louvre MR1798.jpg|200px|thumb|Bust i Cezarit]]
'''Gaius Iulius Caesar''', i njohur shqip si '''Jul Çezari''' lindi më [[12 korrik]] [[100 p.e.s.]] në [[Roma|Romë]] dhe ka vdekur me [[15 mars]] te [[44 p.e.s.]]. - [[ushtarak]] dhe [[burre shteti]] i Perandorisë romake, u vra nga kundërshtarëtKrasi edhe tijBruti politikë.ne Senat
[[Skeda:Cäsar.jpg|thumb]]
Ai bënte pjes ne Triumvirati (Triumvirat do të thot 1 mbreteri e cila udheheqej nga 3 persona) i Pare. Ne kete triumvitrat benin pjes : Gal Jul Cezar,Pompeu dhe Cezari . Pas vdekjes se Krasit ne Lindje e vetmja penges e Cezarit ishte vetem Pompeu.Cezari kishte arritur fitore te shumta.Ne raportin qe kishte drejtuar senatit nder te tjera shkruante "veni,vidi,vici" (shkova,pashë,fitova). Ai nuk iu bind udhrit te Senatit. Lufta mes Pompeu Dhe Cezarit zhgjati 4 vjet me fitoren e Cezarit.Pas kesaj fitore i hapi rrug Cezarit i cili u shpall perandor.Ditlindja e ti u be fest zyrtare romake. Ne kalendarin romak muaji korrik ,me 31 dite, u emertua Jul , per nder te emrit te tij.
 
Gai Jul Çezari ka luajtur një rol të rëndësishëm në transformimin e Republikës Romake, në Perandorinë Romake. Marshimi romak ne Britaninë e Madhe, prej ushtrisë së Jul Çezarit, e shtriu botën romake deri në oqeanin Atlantik. Ai konsiderohet si një prej gjenive ushtarak, më të mëdhenj të kohës dhe një prej liderëve me te fortë.
 
[[Skeda:Caesar-Altes-Museum-Berlin.jpg|thumb|533x533px]]
Çezari në veprat e tij përshkruan tërthorazi pjesë të [[Iliri]]së në të cilën ishin zhvilluar edhe disa ngjarje. Mirëpo ai nuk hynë më thellë në përshkrimet e tija. Në veprat e tij vërejmë përshkrime gjeografike të Ilirisë.
By : Aldi Haxhikadrija
 
== Tituj të veprave ==
: [[Literaturë]]
[[Kategoria:Biografi]]
 
By Aldi Haxhikadrija
{{Link FA|bg}}
{{Link FA|ro}}
Anonymous user