Ndryshimi mes inspektimeve të "Macja"

75 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| author = [[Integrated Taxonomic Information System|ITIS]]|accessdate = 22 Tetor 2014}}</ref><br />''Felis silvestris catus''<ref name="SciencemagNEO">{{cite journal | author = Driscoll, Carlos A. et al | title = The Near Eastern Origin of Cat Domestication | date = 2007-07-27 | journal = [[Science (journal)|''Science'']] | url = http://www.mobot.org/plantscience/resbot/repr/add/domesticcat_driscoll2007.pdf |format=PDF| accessdate = 22 Tetor 2014| doi = 10.1126/science.1139518<!--Retrieved from URL by DOI bot--> | volume = 1 | pages = e3 | pmid = 17600185}}</ref></small>
}}
'''Macja''' është [[kafshë]] shtëpiake, prej familjes së kafëshëve [[gjitare]]. Mashkulli i macës shtëpiake është maçoku, daci ose maçorri.
 
== Të dhëna tjera ==
[[Skeda:Gatto_Garfield.jpg|Macja|thumb|left|200px]]
Macja është kafsha shtëpiake më e vjetër. Shkencëtarët thonë se një varr në ishullin mesdhetar të Qipros ka vërtetuar se mes maceve dhe njeriut ekziston një lidhje e hershme të paktën 9 500 vjeçare. Gruaja e Luigjit ne koherat e luftrave i shpetoi macet e saj duke i cuar me anije ne Amerike.
 
Sipas revistës Shkenca, studiuesit francezë thonë se skeleti i një maceje të egër ishte gjetur i varrosur pranë eshtrave të një njeriu të epokës së neolitit. Kjo sipas tyre sugjeronte se macja ishte një kafshë shtëpiake, ndoshta e vrarë pas vdekjes të të zotit të saj.
Anonymous user