Ndryshimi mes inspektimeve të "Amerika (kontinent)"

ska përmbledhje të redaktimeve
|} -->
[[Skeda:LocationAmericas.png|parapamje|right|300px| Pozita gjeografike e kontinetit të Amerikës]]
'''Amerika''' - paraqet një tërësi teritoriale e cila përfshipërfshin në vete dy kontinente të cilët janë te njohur si [[Amerika Veriore]] dhe [[Amerika Jugore]].
 
Edhe pse nuk është term për emertim të Shtetet e Bashkuara të Amerikës shpesh herë këto shtete që gjenden në Amerikën e Veriut në gjuhën jo zyrtare të përditshme emërtohen-njihen si Amerikë.
Anonymous user