Dallime mes rishikimeve të "Domen publik"

2 bytes added ,  14 vjet më parë
v
Robot: Automated text replacement (-per +për )
v (Robot: Automated text replacement (-per +për ))
[[Figura:PD-icon.svg|thumb|170px|Simboli për{{PAGENAME}}]]
 
Me kete terme kuptojm [[Wikipedia:Të drejta autori|të drejtat e pronsise]] të cilat kan dalur jashtë mbrojtjes së drejtave të autorit. Mirëpo çdo shtete i ka ligjet e veta ne lidhje me drejtat e autorit dhe '''domain public''' (fusha e pergjithshme) që i takon secilit te perdori kete apo ate imazh apo vepervepër por s'do të thotë qe ta shfrytezoje ate pa e cituar emrin e tijë.
Domeni apo "pasuria e gjithkujt" ështe një status juridikë i një "vepre" krijimtari, këngë, foto apo ndonjë kompozim opere apo tjeter vepervepër arti.
Derisa autori është gjallë, "vepra" e tijë i takon krijuesit i cili nxjerrë perfitime, mvaret nga kontrata e tijë, mirëpo kur vdes autori "vepra" e tijë vazhdon te mbetet ne duart e trasheguesve të tijë të familjes, sipas ligjit deri shtatdhjet vjet pas vdekjes se tijë !
Me te kalur keto 70 vite, "vepra" kalon menjihere ne fushen e gjdokujt apo si e quajn '''Domain public''', ku secili ka te drejtë te ndryshoje te vazhdoje punen e autorit por mr kushte qe të citohet se paku emri i autorit dhe titulli, eventualishtë edhe data.
12.976

edits