Dallime mes rishikimeve të "Trupat Mbrojtëse të Kosovës"

v
Ndryshime gramatikore, dhe trajta e shkuar pasi që kjo forcë është shndërruar në FSK.
v (Bot: Migrating 5 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1514290 (translate me))
v (Ndryshime gramatikore, dhe trajta e shkuar pasi që kjo forcë është shndërruar në FSK.)
'''Trupat e Mbrojtjes së Kosovës''' (TMK) ishin pjesë përbërëse e [[Institucionet e Përkohshme të Vetëqeverisjes në Kosovë|Qeverisë së Përkohshme të Kosovës]] nën [[protektorat]]in e [[OKB|OKB-së]], saktësisht Misionit të OKB-së në [[Kosova|Kosovë]], [[UNMIK]]-ut.
 
{{Infobox national military
Me 20 janar 2009 TMK-ja zyrtarisht u shpërbë dhe u riformuar në '''[[Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës|Forca e Sigurisë së Kosovës]]'''.
|shteti=Kosovo
|emri=Trupat e Mbrojtjes së Kosovës
|themeluar=21 Shtatorë 1999
<!-- PLEASE DO ''not'' CHANGE THE ORDER OF PRECEDENCE HERE OR ELSEWHERE IN THE ARTICLE. Please read the talk page as to why -->
|degët=
<!-- Komanda -->
|komandanti-i-përgjithshëm=[[Sylejman_Selimi|Sylejman Selimi]] (2006-2009)
|komandanti-i-përgjithshëm_titulli=Gjeneral Lejtnant
<!-- Financiare -->
|shuma=25,4 million $ (2009)
|përqind_GDP=0,79% (2009)
<!-- Artikuj të ndryshëm -->
|historia= [[Ushtria_%C3%87lirimtare_e_Kosov%C3%ABs|Ushtria Çlirimtare e Kosovës]] (1996—1999)<br />
|gradat=
<!-- PLEASE DO NOT CHANGE THE ORDER OF PRECEDENCE HERE OR ELSEWHERE IN THE ARTICLE. Please read the talk page as to why -->
}}
 
'''Trupat e Mbrojtjes së Kosovës''' (TMK) ishin pjesë përbërëse e [[Institucionet e Përkohshme të Vetëqeverisjes në Kosovë|Qeverisë së Përkohshme të Kosovës]] nën [[protektorat]]in e [[OKB|OKB-së]], saktësisht Misionit të OKB-së në [[Kosova|Kosovë]], [[UNMIK]]-ut. TMK ishte organizatë civile për ndërhyrje dhe shërbime emergjente, e cila ishte aktive nga viti 1999 deri më 2009.
 
Me 20 janar 2009 TMK-ja zyrtarisht u shpërbë dheduke u riformuar në '''[[ForcatForca e Armatosura të RepublikësSigurisë së Kosovës|ForcaForcat e Sigurisë së Kosovës]]'''.
 
Dita zyrtare e themelimit të TMK-së është [[19 shtator]] [[1999]] gjegjësisht me transformimin e paraardhëses së saj [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)]].
 
Pas 'Marrëveshjes së Kumanovës' ndërmjet paktit ushtarak veri-atlantik, [[NATO]], dhe [[Armata e Jugosllavisë|Ushtrisë Jugosllave]] dhe në pajtim me marrëveshjen e [[Rambuje|Rambujesë]] (''Rambouillet'') ishte paraparë çarmatimi i ushtarëve të UÇK-së dhe transformimi i kësaj ushtrie popullore në Trupat[[Trupat_Mbrojt%C3%ABse_t%C3%AB_Kosov%C3%|ABsTrupat Mbrojtëse të Kosovës]]. Me hyrjen e trupave ushtarake të NATO-s ([[KFOR]]) në Kosovë në vitin [[1999]] fillon edhe transformimi i UÇK-së që përfundon në vitin [[2000]]. Udhëheqësi i parë i TMK-së u emërua gjeneral-lejtnant [[Agim Çeku]].
 
Sipas marrëveshjes, detyrat dhe të drejtat e TMK-së janë:
* Veprimi për ndalimin dhe zvogëlimin e dëmeve nga katastrofat natyrore dhe aksidentet.
* Ofrimi i ndihmës në zona të rrezikuara.
* Ndihma në pastrimin e fushave të minuara.
* Ndihma për ri-ndërtimin dhe komunitetet.
 
TMK-ja, gjatë ekzistimit, në tërësi zbatonzbatonte mandatin e saj,sajë ashtu si është dhënë nësipas [[Korniza Kushtetuese e Kosovës|KornizënKornizës Kushtetuese të Kosovës]]. Kjo kornizë, TMK-në e përcaktonpërcaktonte si organizatë civile epër ndërhyrjesndërhyrje shpejtë e cila në raste fatkeqësishfatkeqësishë natyrore dhe në raste emergjente në Kosovë, ndërmerrndërmirrte detyra për ndërhyrje të shpejtë për sigurinë publike e të ndihmës humanitare.
 
TMK-ja operonoperonte në mënyrë transparente, të përgjegjshme, të disiplinuar, profesionale dhe përfaqësonpërfaqësonte të gjithë qytetarët e Kosovës. Si e tillë TMK numëronnumëronte pjesëtarë të komuniteteve jo-shqiptare si dhe bashkëpunonbashkëpunonte me të gjitha komunitetet në terren.
 
DeriGjatë funksionimit tanitë sajë TMK-ja ka bashkëpunuar më organizata të ndryshme dhe ka ofruar ndihmën e vet në realizimin e projekteve të ndryshme si në komunitetet shumicë, poashtu në ato pakicë.
 
TMK-ja ështëpoashtu ishte në gjendje të zbatojë masa disiplinore dhe ështëishte plotësisht e financuar në mënyrë transparente.
 
Me largimin e gjeneral-lejtnant [[Agim Çeku]]t nga TMK-ja në fillim të vitit 2006 dhe angazhimin e tij në politikë, Komandant i Shtabit të Përgjithshëm të Trupave të Mbrojtjes së Kosovës u emërua gjeneral-lejtnant [[Sylejman Selimi]].
== Shiko dhe këtë ==
* [[Forca e Sigurisë së Kosovës|Forca e Sigurisë së Kosovës]]
* [[UÇK|Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK)]]
* [[Mbrojtja Territoriale e Kosovës]]
1

edit