Dallime mes rishikimeve të "Organizata e Kombeve të Bashkuara"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
[[Skeda:Flag of the United Nations.svg|thumb|250px|right|Flamuri i OKB-së]]
'''Organizata e Kombeve të Bashkuara''' ([[shkurti|shkurt]]: <code>OKB</code>), është themeluar pas [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] me qëllim forcimin e bashkëpunimit midis shteteve të botës, zhvillimin ekonomik dhe ruajtjen e paqes në botë. Qendra e OKB-së është në [[Gjeneva|Gjenevë]], ndërsa aktivitetet i zhvillon në qendrën e selisë në [[New York|Nju Jork]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]].
 
Sekretari i përgjithshëm aktual është [[Ban Ki-moon|Ban Ki-Moon]].