Ndryshimi mes inspektimeve të "Fotografia digjitale"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[image:cablecar.trick.250pix.jpg|thumb|right|200px|Duke luajtur me '''fotografinë''': manipulimi i fotografive të skanuara bashkë me një program grafik i vendos këto dy njerëz trima në majë të një [[teleferiku]] [[Austria]]k.]]
 
[[Fotografia]] tradicionale ishte një peshë e rëndë për [[fotografët]] të cilët punonin në kondita të vështira apo vende të largëta (si korrespondentët e shtypit). Me rritjen e konkurrencës nga [[televizioni]], u krijua presion në mënyrë që fotografitë të arrinin më shpejt tek gazetat. Foto-reporterët në vende të humbura të botës mbanin me vete një laborator fotografik në miniaturë dhe disa menyra për ti transmetuar figurat e tyre nëpërmjet linjës telefonike. Në [[1990]], [[Kodak]] nxori në treg [[DCS 100]], aparati digjital i parë në shitje. Çmimi ishte shumë i lartë dhe i përballueshëm vetëm nga gazetagazetare dhe televizionefotoreporter por fotografia digjitale lindi.
 
Fotografia digjitale përdor një [[sensor]] elektronik për të regjistruar imazhe si të dhëna elektronike në të njëjtën mënyrë se si procesi kimik regjistron imazhe në film. Disa mjete të tjera si për shembull [[celulari|Celularët]] tani përfshijnë një aparat digjital përbrenda.
Anonymous user