Dallime mes rishikimeve të "Lulja e Versajës"

kam shkruajtur disa fjali
v (Fix)
(kam shkruajtur disa fjali)
|}}
 
= '''Lulja e Versajës ''(njohur gjithashtu edhe si Lady Oscar / Una Spada per Lady Oscar - origjinali Versailles no Bara / ベルサイユのばら)''''' është një serial [[manga]] dhe [[anime]] nga Riyoko Ikeda, publikuar më [[10 tetor]], [[1979]]. [1] =
 
Seriali ndjek [[Revolucioni Francez|ngjarjet e ndodhura]] në [[Francë]] gjatë sundimit të [[Louis XVI|Luigjit XVI]] dhe gruas së tij Marie-Antoinette parë nga këndvështrimi i Oskar Fransua de Zharzhe (Oscar François de Jarjayes), një vajzë e rritur si djalë nga babai i saj dhe që shërben shumicën e kohës si kolonel i rojeve të mbretëreshës. Gjatë 40 epizodeve shikohet shkëlqimi dhe rënia e Mbretëreshës së Francës, Marie-Antoinette dhe lidhjet dashurore të trekëndëshit Oskar, Andre dhe Kontit të Fersen. Ngjarjet përfundojnë me sulmin në Bastijë ku Andre dhe Oskar humbasin jetën në aksion. Në epizodin e 41 shpjegohen ngjarje të përgjithshme të vijimit të revolucionit. [2]
 
Seriali ka gjeneruar një film me persona realë (film francez) [3] dhe një muzikal (në [[Japoni]]) [4]. Manga dhe anime gëzon popullaritet në shumë vende të [[Evropa|Evropës]]. Ledi Qskar ishte komandantja me e mire ne bote . Ky filem eshte me shume per vajzat .
 
==Personazhet dhe Dubluesit==
*[[Toshiyuki Morikawa]] si [[André Grandier]]
*[[Akiko Yajima]] si [[Jeanne Valois (Lady Oscar)|Jeanne de Valois de la Motte]]
*[[Hikaru Midorikawa]] si Bernard [[Châtelet]]
*[[Kenji Nojima]] si [[Louis XVI]]
*[[Kujira]] si [[Madame du Barry]]
Anonymous user