Ndryshimi mes inspektimeve të "Diokleciani"

'''Gaius Aurelius Valerius Diocletianus''' ([[Spalato]] rreth 243 - rreth 313), lindur nën emrin '''Diokle''', ishte një [[Perandori|perandor]] [[Romakët|romak]] nga [[20 nëntor]] [[284]] deri me [[1 maj]] [[305]].
 
Diokleciani lindi në [[Iliria|Iliri]], bir i një shkruesi të [[senatori]]t [[Anulino]], ai u ngrit shpejt në gradat e [[Ushtria|ushtrisë]] romake. Prijësi i ushtrisë romake, u zgjodh me [[20 nëntor]] [[284]] si zëvendësues i [[Numeriani]]t të vrarë nga PirroPiraro, dhe pas vrasjes së [[Karino]]s, në korrik [[285]], ai u bë perandori i vetëm, duke ndryshuar emrin në ''Dioklecian''.
 
== Veprimtaria ushtarake ==
Anonymous user