Ndryshimi mes inspektimeve të "Martin Luther King"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (fixing dead links)
}}
 
'''Martin Luther King, Jr.''' ([[15 janar]] [[1929]] - [[4 prill]] [[1968]]) ishte një [[amerikan]] [[Prift protestant|klerik]], aktivist dhe liderudhëheqës i shquar i [[Lëvizja e të Drejtave Civile afrikano-amerikan (1955-1968)|Lëvizjes së të Drejtave Civile afrikano-amerikane]].
 
Trashëgimia e tij kryesor ishte për të siguruar përparimin në [[Të drejtat civile dhe politike|të drejtat civile]] në [[Shtetet e Bashkuara]], dhe ai është bërë një ikonë të drejtave të njeriut : King njihet si një martir nga dy kishave të krishtera <ref name = MARTYR>The Episcopal and Lutheran Churches in the U.S. have feast days dedicated to King, on April 4 and January 15 respectively, as per the [[Calendar of saints (Episcopal Church in the United States of America)]], and [[Calendar of Saints (Lutheran)]]. (Neither church has a formal canonization process.) There is a statue of King Jr. in the Gallery of 20th Century Martyrs at Westminster Abbey, London.</ref>.
Anonymous user