Dallime mes rishikimeve të "U.S. Route 66"

388 bytes added ,  6 vjet më parë
(images)
[[Skeda:Map of US 66.svg|thumb|right|200px]]
[[Skeda:US 66.svg|thumb|right|200px]]
'''U.S. Route 66''' (E njohur edhe si ''Route 66, U.S. Highway 66, The Main Street of America (''Rruga Kryesore e Amerikës''), The Mother Road (''Rruga nënë'')'' dhe si ''Will Rogers Highway''. Rruga 66 u promovua më [[11]] [[Nëntori|Nëntor]] 1926, dhe po atë vit pasuan dhe shenjat e trafikut . U bë e njohur në kulturën POP nga hiti <ref>[[1926:en:Route_66_(song)|https://en.wikipedia.org/wiki/Route_66_(song)]]</ref>(Get your kicks on)Route 66 dhe shfaqjes televizive Route 66 në vitet e 60-ta.
 
Rruga fillon nga [[Chicago]], [[Illinois]], vazhdon në [[Missouri]], [[Kansas]], [[Oklahoma]], [[Texas]], [[New Mexico]], [[Arizona]] dhe [[Kalifornia|Kaliforni]], dhe përfundon në [[Los Angeles]] Rruga është e gjatë 2.448 milje apo 3.940 km.
 
Rruga 66 shërbeu si rrugë kryesore për ata që migruan për në perëndim, veçanarisht gjatë [[Dust Bowl|D]]<nowiki/>ust Bowl më 1930.
 
== Lidhje të jashtë ==
Anonymous user