Ndryshimi mes inspektimeve të "Lupa"

14 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.209.102 (diskutimet) në versionin e fundit nga Marbott.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.209.102 (diskutimet) në versionin e fundit nga Marbott.)
 
== Historia ==
Argumentet më të hershëm që flasin mbi qelqet përkthyes janë gjetur në shkrimet e kohës së Viteve të Arta Islame. Gjegjë sisht në librin ''[[Libri i Optikës]]'' të shkruar nga Abū ʿAlī al-Ḥasan ibn al-Ḥasan ibn al-Haytham ose i njohur si [[Ibn al-Haytham]] në v tqifsha robt itinvitin 1021. Kjo u mësua dhe u përhap në evropë, në Angli dhe Itali, dy shekuj më vonë pasi që libri u përkthye në [[gjuha latine|latinisht]] nga [[Roger Bacon]].<ref>{{citation|last1=Kriss|first1=Timothy C.|last2=Kriss|first2=Vesna Martich|title=History of the Operating Microscope: From Magnifying Glass to Microneurosurgery|journal=Neurosurgery|volume=42|issue=4|pages=899-907|date=April 1998}}</ref>
 
== Lupa grafike ==