Dallime mes rishikimeve të "Abu Dabi"

No change in size ,  6 vjet më parë
v
→‎top: Removed invisible unicode characters + other fixes, removed: ‎ (2) using AWB (12004)
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
v (→‎top: Removed invisible unicode characters + other fixes, removed: ‎ (2) using AWB (12004))
}}
 
[[Abu Dabi]] apo Abu Dhabi ([[Gjuha arabe|Arabe]] : '''أبو ظبي‎ظبي''' apo '''Abū ẓabī''') është kryeqyteti i [[Emiratet e Bashkuara Arabe|Emirateve të bashkuara Arabe]] dhe qyteti i 2-të më i madh në këtë shtet pas [[Dubai]]t. Qyteti Abu Dabi ka rreth një milion banorë sipas llogaritjeve të vitit [[2009]]. Dendësia në Abu Dabi është 13,3/km², ndërsa sipërfaqja rreth 67.340  km². Gjuha zyrtare në Abu Dabi është [[Gjuha arabe|Arabe]], ndërsa feja është [[Feja Islame|Islami]].
 
{{Emiratet e Bashkuara Arabe}}
 
{{Kryeqytetet e Azisë}}
 
[[Kategoria:Kryeqytete në Azi]]
[[Kategoria:Kryeqytete të botës]]
[[Kategoria:Emiratet e Bashkuara Arabe]]
[[Kategoria:Qytete në Azi]]
[[Kategoria:Qytete në Emiratet e Bashkuara Arabe‎Arabe]]