Ndryshimi mes inspektimeve të "Ludwig van Beethoven"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketa: Redaktim nga aplikacioni për celular
[[Skeda:Beethoven.jpg|thumb|200px|Ludwig van Beethoven ([[1770]] - [[1827]]); Pikturë nga Joseph Karl Stieler, [[1820]]]]
[[Skeda:Beethoven Signature.svg|thumb|200px|Firma e van Beethovenit]]
'''Ludwig van Beethoven''' ([[Shqiptimi|sqt.]] ''Ludvig van Bethovën'') u pagëzua më [[17 dhjetor]] [[1770]] në [[Bon]], [[Gjermani]] dhe vdiq më [[26 mars]] [[1827]] në [[Vjena|Vjenë]], [[Austria|Austri]]. Ishte [[kompozitor]] gjermani dheEpokës njëriKlasike nder perfaqësuesit më të rëndësishëm të epokës klasike. Ai gjithashtu e hapi rrugën e epokës romantike në periudhën e vonshme të veprimtarisë së tijGjermane.
 
== Prejardhja e emrit ==
Anonymous user