Dallime mes rishikimeve të "Njerëzillëku"

Rregullova
(→‎Lidhje të jashtme: Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Rregullova)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Emoji
== '''Humanizmi''' ([[Latinishtja|lat.]] ''humanitas'' - njerëzia) është një [[Filozofia|filozofi]] [[Etika|etike]] dhe një botëkuptim, që drejtohet nga interesat, vlerat dhe [[dinjiteti]] në veçanti të njerëzve. Ai bazohet nga thirrja e cilësive botërore njerëzore, veçanërisht [[Arsyeja|arsyes]], historisë së përbashkët, përvojës dhe besimit. [[Toleranca]] (durueshmëria), [[paqja]] dhe liria e ndërgjegjes janë parimet më të rëndësishme për jetesën e përbashkët njerëzore. ==♥♥♥♥
 
== Historia e humanizmit ==
Shoqëria evropiane filloi të ndryshojë që në [[Shekulli XIV|shekullin XIV]]. Këto ndryshime u bënë më të mëdha e të thella në [[Shekulli XV|shekujt XV]]-[[Shekulli XVI|XVI]].
Anonymous user