Ndryshimi mes inspektimeve të "Amerigo Vespucci"

269 bytes removed ,  3 vjet më parë
Refuzoi 9 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1320806 nga Addbot
(ameriko vespuci)
(Refuzoi 9 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1320806 nga Addbot)
== Biografia ==
 
Është i lindur në [[SarajiFirenca|Firencë]] të [[Italia|maqedonisItalis]]ë me 9 maj të vitit 1451. Në vitin [[1491]] është dërguar në Sevilë, ku ka ndihmuar në përgatitjen e anijeve për ekspeditën e Kmjmmkiliuòòòòòòòòòòòòòò.pp,l untbio9p.-ò,rostoforKrostofor Kolubos. Ka marrë pjesë dy udhëtime në "Botën e Re", dhe ka qenë udhëheqës i ekspeditës detare Spanjolle (1499-1500) e cila si duket ka zbuluar grykëderdhjen e lumit [[Amazon]]. Madej ka udhëheqë edhe ekspeditën portugeze (1501-1502) e cila e ka zbuluar [[Rio de Zhaneiro|Rio de Zheneiro]] dhe [[Rio de Plata]].
 
Duke i paraqitur zbulimet e tija për herë të parë përmendet shprehja [[Amerika|Amerikë]] dhe Bota e Re.
 
Duke lundruar me flamurin Spanjoll, arriti deri te bregdeti i Brazilit dhe HundrasitHundurasit. Në dallim me Kollumbon, ka qenë i sigurt se ka zbuluar "Botën e Re" e cili gjindet në mes të [[Evropa|Evropës]] dhe [[Azia|Azis]]ë.
 
Përshkak se hartografët e kanë injoruar Kolombin, kontinenti i ri e mori emrin ''Amerikë'' nga ky hulumtues dhe detar italian.
* [http://www.struga.eu/emratb/avespuci.htm]
 
{{his-cung}}
 
[[Kategoria:Italianë]]
[[Kategoria:Lindje 1451]]
[[Kategoria:Vdekje 1512]]
ai ishte nje detar i njohur . ai vertetoi se kolombi kishte zbuluar indin dhe jo ameriken
amerigo vespucci ishte nje person i gucimshem Ai zbuloi dhe Shqiperine dhe kosoven prandaj u quajten vendte me te mira ne bote