Ndryshimi mes inspektimeve të "Rita Ora"

4.306 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| zhanri = R&B, Pop, Soul, Dance pop, Pop rock
| profesioni = Këngëtare, Tekst-shkruese, Aktore
| label = {{Flat list|
*Kengetare
*Tekstshkruese
*Aktore
}}
| bashkëpunim = [[DJ Fresh]]
| webfaqja = http://ritaora.com/
}}
 
'''Rita Sahatçiu Ora''' (e lindur '''Rita Sahatçiu''', më 26 nëntor 1990 në [[Prishtina|Prishtinë]]) është [[Këngëtari|këngëtare]] dhe [[aktore]] [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut|britanike]] me prejardhje [[Shqiptarët|shqiptare]].
 
Në vitin 2009, ajo nënshkroi kontratën me Roc Nation. Albumi i saj "Ora" (2012) kishte shumë hite si Hot Right Now, How We Do (Party), dhe RIP. Rita Ora ka qenë e vetmja artiste ne Britaninë e Madhe që gjatë vitit 2012 ka arritur tri këngë #1 në listat e muzikës.
 
== Biografia ==
Ora është lindur më 26 Nëntor 1990 në [[Pristina|Prishtinë]], [[Kosova|Kosovë]] <ref name=allmusicbiography />. Mamaja e saj, Vera Sahatçiu ([[Bayraktar|Bajraktari]]), është [[psikiatre]], she babai i san, Besnik Sahatçiu, eshte nje [[ekonomist]] she pronar i nje [[lokal nate]] .<ref name=marieclaire15/><ref>''Vera Ora.'' Entry in [[General Medical Council]] website - {{cite web|title=List of Registered Medical Practitioners|url=http://webcache.gmc-uk.org/gmclrmp_enu/start.swe?SWECmd=GotoView&_sn=Ff921oPTM-18osafQJXsEXNP3ZuqDOAOZTV-03Vy.8KaIW5ogMLRbK8SFHMk-KrZt6ISI8G2.1F.Sp8AoKfeKzR13VduWd6eQeZtu42t02J4DhxCM5lZNTh-36koazxgrWn0itW0DHRaEGzLbP9AXCNS69H6pJHaOMo0MLYtlwwhVzJackW5Mlnc0oPMNlhTgBea5-4R9zU_&SWEView=GMC+WEB+Doctor+Search&SRN=&SWEHo=webcache.gmc-uk.org&SWETS=1432482570&SWEApplet=GMC+WEB+Health+Provider+Search+Applet|accessdate=24 May 2015}}</ref><ref>{{cite web|last1=Rainbird|first1=Ashleigh|title=Rita Ora on Calvin Harris: Long-distance relationship makes me sad but you make it work|url=http://www.irishmirror.ie/female/rita-ora-calvin-harris-long-distance-3591238|publisher=irishmirror.ie|accessdate=14 June 2014|date=24 May 2014}}</ref> Mamaja e saj eshte [[Catholic|Katolike]] dhe babai i san eshte [[Muslim|Musliman]].<ref name=marieclaire15>{{cite journal |title=Rita Ora Interview - July 2015 Cover Story|url= |journal=Marie Claire |last=Taro Greenfeld|first=Karl |issue=July 2015 issue|publisher=Hearst Corporation |year= |quote="And that was enough, apparently, to lure their Muslim father, Besnik (Vera is Catholic). The two fled conflict–torn Kosovo in 1991, when Ora was a year old, and settled in London. Her father, who had studied economics, opened his pub–he's not a devout Muslim–and her mother became a psychiatrist. She had Ora's younger brother, Don, in 1998." |accessdate=18 June 2015}}</ref> Ora ka née motor me te madhe, Elena, dhe nje villa me te vogel, Don. Prinderit e quajten Rita sipas yllit te filmit te tyre te preferuar te gjyshit te saj [[Besim Sahatçiu]], [[Rita Hayworth]]. <ref name="standard">{{cite web|url=http://www.standard.co.uk/lifestyle/esmagazine/rita-ora-you-have-to-make-yourself-unforgettable-8474575.html |title=Rita Ora: 'You have to make yourself... unforgettable' |work=London Evening Standard |date=1 February 2013|accessdate=20 July 2013}}</ref> Ajo u lind si Rita Sahatçiu; mbiemer i derivuar nga fjala [[TurkishTurqisht]] {{lang|tr|''saatçi''}} qe nenkupton "orendreqes"), por babai i saj e ndryshoi emrin e families ne Ora ne menyre qe te pronuncohej me lehtesisht. <ref name="GQ"/>
 
Familja e saj u largua nga Kosova per arsye politike, nga [[persecution|persekutimi]] i Shqipetareve etnike i iniciuar nga [[disintegration of Yugoslavia|shperberja e Jugosllavise]].
<ref>{{cite web|last1=Longmire|first1=Becca|title=Rita Ora Reveals Traumatic Refugee Past|url=http://archive.entertainmentwise.com/news/75456/rita-ora-reveals-traumatic-refugee-past|website=entertainmentwise.com|accessdate=17 October 2015|date=10 May 2012}}</ref> Ata u vendosen ne Londer, Angli ne vitin 1991 kur ajo ishte nje vjec. <ref name=marieclaire15/>
Ajo u rrit afer [[Portobello Road|Rruges Portobello]] ne [[West London|Londren Perendimore]],<ref name="kensington">[http://www.standard.co.uk/lifestyle/esmagazine/rita-oras-my-london-8095827.html "Rita Ora's My London"]. ''London Evening Standard''. Retrieved 4 November 2012</ref> ajo shkoi ne shkollen fillore St Cuthbert with St Matthias CE ne [[Earls Court]], me pas u diplomua ne shkollen e arteve , [[Sylvia Young Theatre School]], dhe me pas [[St Charles Catholic Sixth Form College]].<ref>{{cite web|title=Sylvia Young Theatre School: The youngsters earning fame the hard way|url=http://www.telegraph.co.uk/culture/theatre/11726696/Sylvia-Young-Theatre-School-The-youngsters-earning-fame-the-hard-way.html|work=The Telegraph|date=12 July 2015}}</ref> Ajo filloi te kendoje ne nje moshe te heret.<ref name="Skullcandy Roc Nation Aviators Presents: Rita Ora | Video">{{cite web |url=http://www.soulculture.co.uk/blogs/skullcandy-roc-nation-aviators-presents-rita-ora-video/|title=Skullcandy Roc Nation Aviators Presents: Rita Ora {{!}} Video |author=SoulCulture|accessdate=12 August 2011}}</ref><ref name="Rita + Ora Last.fm">{{cite web |url=http://www.lastfm.de/group/Rita+Ora|title=Rita+Ora Last.fm profile |accessdate=12 August 2011}}</ref>
 
=== Jeta dhe Fillimet e karrierës ===
10

edits