Ndryshimi mes inspektimeve të "Tupac Shakur"

4.057 bytes added ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.176.18.122 (diskutimet) në versionin e fundit nga 31.22.53.30.
v (U kthyen ndryshimet e 46.176.18.122 (diskutimet) në versionin e fundit nga 31.22.53.30.)
 
== Jeta ==
Tupac Amaru Shakur u lind në pjesën lindore të Manhattan Harlem në los[[New angelesCityYork]] City. Ai u emërua pas Tupac Amaru II, një revolucionar peruan i cili udhëhoqi një kryengritje autoktone kundër Spanjës dhe u ekzekutua më pas.
 
Nëna e tij, Afeni Shakur, dhe babai i tij, Billy me kurorë, ishin anëtarë aktivë të Partisë Panther Zi në Nju Jork në fund të viteve 1960 dhe fillim të viteve 1970, ai ka lindur vetëm një muaj pas lirimit e nënës së tij në më shumë se 150 akuzat e "Conspiracy kundër qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe Nju Jork monumentet" në rastin e New York Panther 21 gjykatë.
Edhe pse pakonfirmuar nga familja Shakur, burime të ndryshme (duke përfshirë raport hetues zyrtar i) lista emrin e tij të lindjes si "'''Lesane Parish Croorks'''". Ky emër është regjistruar gjoja në certifikatën e lindjes, sepse Afeni frikë armiqtë e saj do të sulmonin djalin e saj, dhe maskuar identitetin e tij të vërtetë duke përdorur një emër të ndryshëm të fundit. Ajo e ndryshoi atë më vonë, pas ndarjes së saj nga martesa me kurorë dhe Mutulu Shakur.
 
Në moshën dymbëdhjetë vjeçare, Shakur regjistruar në Ansamblin 127 Harlem's Street repertor dhe u hodh si karakter rinj Travis në lojën A rrush i thatë në Diell, e cila u krye në Teatrin Apollo. Në vitin 1986, familja u zhvendos në Baltimore, Maryland. Pas përfundimit të vitit të tij të dytë në Paul Laurence High School ai transferohet në Shkollën Baltimore për të Arteve, ku ai studioi poezi vepruar, jazz dhe balet. Ai kryhet në luan Shekspirit, dhe në rolin e mbretit Mouse në. Arrëthyese Shakur, i shoqëruar nga një prej miqve të tij, Dana "Mouse" Smith, si beatbox e tij, fitoi shumicën e garave rap shumë se ai mori pjesë në dhe është konsideruar të jetë rapper mirë në shkollën e tij. Ai u kujtua si një nga më fëmijët e popullarizuar në shkollën e tij për shkak të sensit të tij të humorit, aftësi superiore rapping, dhe aftësinë për përzierje me gjithë turmat. Ai ka zhvillzhvilluar një miqësi të ngushtë me një Pinkett rinj Jada (më vonë Jada Pinkett Smith), që zgjati deri në vdekjen e tij. Në Tupac dokumentar : kijametit, Shakur thotë, "Jada është zemra ime Ajo do të jetë shoku im për tërë jetën time." dhe Pinkett Smith e quan atë "një nga miqtë e mi më të mirë ai ishte si një vëlla Kjo ishte përtej miqësisë për na. Lloji i marrëdhënieve që kishim, ju merrni vetëm se një herë në jetë." Një poemë e shkruar nga Shakur titulluar "Jada" shfaqet në librin e tij, Rose që u rrit nga betoni, i cili përfshin gjithashtu një poemë kushtuar Pinkett Smith quajtur "Lotët në sytë Cupid's". Gjatë kohës së tij në shkollën e artit, Shakur filloi takim e bijën e drejtorit të Partisë Komuniste Baltimore ShBA.
 
== Origjina e Familjes ==
Në qershor 1988, Shakur dhe familja e tij lëvizi për të Marin City, California, ku ai ndoqi Tamalpais High School. Ai filloi të ndjekin klasat poezi e Leila Steinberg në 1989. Në të njëjtin vit, Steinberg organizoi një koncert me një grup ish-të Shakur's, rreptësisht Dope, koncert çoi në atë që nënshkroi me Atron Gregori i cili e vendosi atë si një roadie dhe balerin backup me grupin Underground rap të rinj në 1990 Digital
 
== Karriera ==
=== Karriera Si Reper ===
Karrierës profesionale e Shakur filloi ne programe argëtuese në fillim të viteve 1990, kur ai debutuar aftësitë e tij rapping në një kthesë të zëshëm në "Same Song" Digital Underground nga fonogram të Asgjë 1991 film por Trouble dhe gjithashtu u shfaq me grupin në film me të njëjtin emër. Këngë më vonë u lirua si këngë të çojë të PE Underground Digital Ky është një Release PE, follow-up për debutimin e tyre të goditur pjeset Sex album. Shakur u shfaq në video muzikore shoqëruese. Pas debutimin e tij rap, ai kryhet me Digital Underground përsëri në albumin Bijtë e P. Më vonë, ai nxori albumin e tij të parë solo, 2Pacalypse Tani.
 
Pacalypse Tani nuk e ka bërë, si dhe në Listat si albume të ardhmen, vënies në asnjë hits lartë dhjetë. Rekordin e tij të dytë, rreptësisht 4 My Niggaz, u lirua në vitin 1993.
 
=== Grupi i Muzikor Thung Life ===
Në fund të 1993, Shakur formuar grupin Thug Life me një numër të shokëve të tij, duke përfshirë Big Syke, Macadoshis, vëlla nga njerku i tij Mopreme Shakur, dhe Vlerësuar R. Grupi i lëshuar albumin e tyre të vetëm rekord Thug Life : Volume 1 më 26 shtator, 1994, që shkoi ari. Ky album me tipare të vetme "Pour outta a little Liquere" prodhuar nga Johnny "J" Jackson, i cili vazhdoi të prodhuar një pjesë e madhe e albumit Shakur's All Eyez On Me. Grupi i zakonisht kryhet koncertet e tyre pa Shakur.
 
=== Kariera Si Aktor ===
Përveç rapping dhe hip hop music, Shakur vepruar në filma. Ai e bëri paraqitjen e parë të filmit në film Asgjë Trouble Por, si pjesë e një gur i gdhendur nga Underground Digital. Roli i tij i parë starring ishte në lëng film. Në këtë histori, ai ka luajtur karakterin e Peshkopi, një fatkeqësi shkaktojë të lumtur, për të cilat ai u përshëndet nga Peter Travers Rolling Stone si "figura më magnetike të filmit." Ai vazhdoi të yll me Janet Jackson në Poetic Drejtësisë (për të cilën ai është emëruar aktor të shquar në 1994, por nuk fitoi) dhe me Duane Martin në Mbi Rim. Pas vdekjes së tij, tre e filmave të përfunduar Shakur's, plumb, Gridlock'd dhe Gang Related, u liruan.
 
Ai kishte qenë gjithashtu në listë për yll në filmit Menace Shoqëria vëllezërit Hughes '​​II, por u zëvendësua nga Larenz Tate pas sulmuar Allen Hughes si rezultat i një grindje. Drejtori John Singleton përmendet se ai shkroi skenarin për Baby Boy me Shakur në mendje për rolin kryesor. Kjo ishte filmuar përfundimisht me Tyrese Gibson në vendin e tij dhe u lirua në vitin 2001, pesë vjet pas vdekjes së Shakur's. Filmi përmban një afresk i Shakur në dhomë gjumi protagonist, si dhe featuring këngën "Hail Mary" në rezultatin e filmit.
 
== Disa të Dhëna Personale ==