Dallime mes rishikimeve të "Frederik Ndoci"

4 bytes removed ,  5 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB
No edit summary
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB)
* 1973 - çmimi i dytë në interpretimin e këngës "Tornitorit" të Nexhmedin Dokos.
 
Gjatë periudhës së shkollës u aktivizua me grupet artistike të Shtëpisë së Pionierit dhe më pas, të Klubit të Rinisë "Heronjtë e Vigut" duke marrë pjesë në shfaqjet artistike dhe kënduar me sukses në skenat e [[Shkodra|Shkodrës]].
 
Fiton kinoprovën në Tiranë, për filmin "Nga mesi i errësirës", në kinostudion "Shqipëria e Re" por për shkak të biografisë politike nuk pranohet.
 
Gjatë viteve te shkollës së mesme artistike "[[Prenk Jakova]]", u aktivizua me orkestrën e Estradës së Shkodrës dhe në orkestrën Simfonike (Filarmonike) të Shkodrës, duke marrë pjesë në të gjithë koncertet e organizuara. Po ashtu u angazhua edhe nëpër grupe private (orkestrinat e vogla) në aktivitetet e shkollave të mesme të qytetit, të Institutit Pedagogjik si dhe nëpër festa familjare të qytetarëve të Shkodrës. Kjo e ndihmoi të thellojë njohjen me folklorin dhe pafundësinë e bukurisë së këngës popullore e qytetare shkodrane në veçanti, dhe të asaj shqiptare në përgjithësi.
Për publikun shqiptar, kanë mbetur të pashlyera interpretimet duet me [[Irma Libohova|Irma Libohovën]] "Në fushë", me Valdete Hoxhën "Korrim grurë", me Zeliha Sinën "Potpouri Dibrane", si dhe kënga "Kjo Kosova e ka adet, kah një Pashë me e mbytë për vjet'", etj.
 
Në vitet [[1978]]-[[1982]] fiton dy çmime në "Dekadat e Majitmajit". Në vitin [[1981]] fiton kinoprovën për aktor në filmin "Në çdo stinë" të regjisorit [[Viktor Gjika]] (për rolin e kitaristit).
 
Mbas këtyre interpretimeve të suksesshme, vjen një periudhë e zymtë dhe e dhimbshme për jetën e aktorit, këngëtarit dhe instrumentistit Frederik Ndoci. Një letër anonime e akuzonte si "agjent i CIA-s, të KGB-së, të UDB-sëe, të Vatikanit etj." dhe si pasojë dënohet nga ligjet e diktaturës në fuqi. TV shqiptar ndalon çdo transmetim të interpretimeve të tij, filmike e muzikore.
Gjatë qëndrimit në Itali, debutoi me sukses në mjaft skena, diskoteka, nëpër festa në sheshet e provincës së Piacenza (Bergamo), por edhe ne skenat e veriut dhe te qendrës së Italisë. Dha mbi 26 koncerte çdo muaj edhe në [[Zvicër]] (Lugano), në Francë (Nicë), në Montekarlo, me një numër total në rreth 300 koncerte në vit (Citation needed).
 
Në fund të viteve '90 transferohet në Amerikë, ku realizon Albumin CD : "Frederik & Friends". Në [[2005]], në New York, ku jeton me këngëtaren Aida Caci, realizon në studion diskografike "Blue November Records" albumin "Canterina".
 
Çmimi i Parë në [[Festivali i 28-të i Këngës në RTSH]] 1989 bashke me këngëtarët [[Manjola Nallbani]] dhe motrën e tij [[Juli Ndoci]]. Përsëri çmimi i parë në 2006 në [[Festivali i 45-të i Këngës në RTSH]], për këngën "[[Balada e gurit]]" nën shoqërimin e zërit melodioz të Aida Cacaj (Ndoci). Me këtë këngë, prezantoi Shqipërinë në festivalin evropian të këngës "[[Eurovision Song Contest]] 2007" në [[Helsinki]], [[Finlandë]] me këngën [[Hear my plea]], por nuk hyn në finale, duke u renditur e 17-ta.
37.617

edits