Dallime mes rishikimeve të "Lindita Nikolla"

No change in size ,  4 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor (2), Korrik → korrik, Tetor → tetor duke përdorur AWB
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor (2), Korrik → korrik, Tetor → tetor duke përdorur AWB)
{{pa referenca|20 shtator 2014}}
[[Skeda:Lindita Nikolla.jpg|thumb|200px]]
'''Lindita Nikolla''' lindi në Tiranë, më 22 Tetortetor 1965.
 
Nikolla, në Korrikkorrik 2010, ka kryer studimet Mas­ter në Administrim Publik, drejtimi Pushtet Ekzeku­tiv pranë Albanian University dhe në vitin 1989 ka përfunduar studimet universitare pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës, dega Matematikë, Universiteti i Tiranës.
 
Ajo ka hyrë në politikë në vitin 2003. Gjatë viteve 2003 - 2006 është zgjedhur si Këshilltare e Këshillit të Njësisë Bashkiake Nr.1, Tiranë. Është zgjedhur për dy mandate në periudhën 2007- 2011 dhe 2011-2013, Kryetare e Njësisë Bashkiake Nr.1 Tiranë. Në zgjed­hjet e 23 Qershoritqershorit 2013, zgjidhet deputete e qarkut të Tiranës. Nga shtatori i vitit 2007 znj. Nikolla është anëtare e Kryesisë së Partisë Socialiste.
 
Në vitin 2006 ka përfunduar Akademinë për Udhëheqë­si dhe Reformë pranë Institutit për Demokraci dhe Ndërmjetësim (NDI) në Tiranë dhe në Qershorqershor të vi­tit 2008 ka kryer Akademinë mbi Policimin Komunitar dhe Qeverisjen Vendore në Universitetin e Pitsburgut, SHBA. Nikolla ka kryer gjithashtu një sërë kualifi­kimesh në menaxhimin e shkollës dhe mësimdhënien e matematikës, si dhe për fuqizimin e gruas në ven­dimmarrje.
 
Lindita Nikolla në vitin 2013 emërohet nga Kryeministri [[Edi Rama]] si ''Ministre e Arsimit dhe Sportit'' në kabinetin qeveritar Rama-[[Ilir Meta|Meta]].
37.617

edits