Ndryshimi mes inspektimeve të "3 Shtator"

No change in size ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: mars → Mars, maj → Maj, gusht → Gusht, shtator → Shtator (2), tetor → Tetor
(përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars, Gusht → gusht, Shtator → shtator (3), Tetor → tetor, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB)
(përmirësime teknike, zëvendësova: mars → Mars, maj → Maj, gusht → Gusht, shtator → Shtator (2), tetor → Tetor)
'''3 shtatoriShtatori''' është dita e 246-të e [[Kalendari gregorian|kalendarit gregorian]] (dita e 247-t në [[Vit i brishtë|vitin e brishtë]]) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 119 ditë.
 
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|gushtGusht|shtatorShtator|tetorTetor}}
 
== Ngjarje ==
* [[1933]] - [[Yevgeniy Abalakov]] ngjitet në pikën më të lartë të [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit Sovjetik]] - [[Communism Peak]] që ka lartësi 7495 m.
* [[1939]] - [[Lufta e Dytë Botërore]]: [[Franca]], [[Britania e Madhe]] , [[Zelanda e Re]] i [[Australia]] i shpallin luftë [[Gjermania|Gjermanisë]].
* [[1967]] - U ndërruan në [[Suedi]] anët e trafikut rrugor nga lëvizja në të majtëMajtë të rrugës në lëvizjen në të djathtë të rrugës.
* [[1976]] - [[Programi Viking]]: Fluturakja “U.S. Viking 2” aterron në sipërfaqen e marsitMarsit, ku analizon sipërfaqen dhe klimën, duke dërguar në Tokë fotot e para nga ky planet.
* [[1984]] – Së paku 1.300 persona vdesin dhe qindra të tjerë lëndohen pasi [[tajfuni]] godet pjesën jugore të [[Filipine]]ve.
* [[1995]] - U themelua kompania virtuale [[eBay]].
37.617

edits