Dallime mes rishikimeve të "Biçikleta"

837 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Forma një trajtë tipike biçiklete pak ka ndryshuar që nga i pari i shtyrë zinxhir-model u zhvillua rreth 1885. Shumë detaje janë përmirësuar, veçanërisht nga që e Advent moderne materialet dhe kompjuteri ndihmoi dizajnimin. Këto kanë lejuar për përhapjen e një harton të specializuara për lloje të veçanta të çiklizmit.
 
Ky zbulim i biçikletave ka pasur një ndikim të madh në shoqëri tone, si në aspektin e kulturës dhe avancimin e përdorimeve moderne industriale. Disa Njerëzit janë primatë dykëmborë që i përkasin llojit Homo sapiens (Latinisht: "njeri i zgjuar" ose "njeri i ditur") dhe familjes Hominidae, familjes së madhe të majmunëve.[2][3] Ata janë të vetmit anëtarë që kanë mbijetuar prej gjinisëHomo.Njerëzit kanë një tru shumë të zhvilluar, i aftë për të kryer koncepte abstrakte si arsyetimi, të folurit, analiza e vetvetes dhe zgjidhja e problemeve. Kjo aftësi mendore, e kombinuar me një trup vertikal që i mundëson duarve manipulimin e objekteve, e ka bërë njeriun të përdorë shumë më mirë se çdo specie tjetër veglat.ADN-ja mitokondriale dhe gjetjet e fosileve tregojnë se njeriu modern e ka origjinën prej Afrikës rreth 200000 vjet më parë.[4] Sot, njerëzit jetojnë në çdo kontinent, me një popullsi prej rreth 6.8 miliard.[5]komponentë që përfundimisht kane luajtur një rol të rëndësishëm në zhvillimin e automobilave fillimisht ishin shpikur për biçikleta.
 
[[K Punoi : Maribela Kala
Anonymous user