Dallime mes rishikimeve të "Sistemi i qarkullimit të gjakut"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:Grafik blutkreislauf.jpg|thumb|]]
[[Gjaku]] është elementi kryesor në sistemin transportues të trupit të njeriut. Pasi pompohet nga [[zemra]] (deri në 100.000 rrahje në ditë), nëpërmjet tubave që quhen ''enë gjaku'', ai hapet në të gjithë trupin, duke shpërndarë [[oksigjeni]]n, ushqimin dhe elementet kimike, të nevojshme për [[qeliza]]t. Llogaritet që njeriu mund të jetojë edhe pas humbjes së një të tretës të sasisë së gjakut, çdo humbje e sasisë më të madhe se kjo nga biologët llogaritet [[vdekjeprurëse]]. M plasi a e din sa me plas pall nuk asht a shtu si thu ti asht ooooooo tooolllummm
 
Kom per ta than ni gjo por ke per ta majt menn po u bane rrugac nuk rrin ma ne rrug . Hhhaaaahahahha per Bo.. Di... dhe E@@@@'! CI..😈😆😉😆
 
 
 
 
 
 
 
 
 
FUNKSIONI :
7

edits