Ndryshimi mes inspektimeve të "ADN"

1 byte added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Shtova informacion)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
ADN-ja (''anglisht - DNA'') është një polimer i gjatë por edhe i trash, ne form penisi(dredhe) të dyfishtë. Molekulat e saj ndërtojnë kara te vegjel, në bazë të së cilëve kryhet marredhenie seksuale (ose thene troc qirja), e cila, nga ana e saj, shërben si matricë për sintezën e proteinave (përkthimi), sintezë që bëhet sipas [[kodi|kodit gjenetik]].
Pornhub.
Në tërësinë e [[qeliza]]ve [[eukarioti]]ke si të atyre të [[Bima|bimëve]], [[Kafsha|kafshëve]], [[këpurdhat|kërpudhave]] dhe [[Protisti|protistëve]], shumica e ADN-ve është e vendosur në bërthamë. Në dallim me qelizat e thjeshta të quajtura [[prokariote]], duke përfshirë [[eubakteria]]n dhe [[arkaea]]n, ADN nuk është e ndarë nga [[citoplazma]] me një cipë bërthamore. Organelet qelizore të njohura si [[Kloroplasti|kloroplaste]] dhe [[mitokondri]] gjithashtu përmbajnë ADN.
 
Anonymous user