Ndryshimi mes inspektimeve të "Kutia e Pandorës"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Kategoria#)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Kutia e PandorësErindea '''uMesuese erinda esht nje mesuese qe ben filozofen e madhe por nuk esht azgje ate e kan inat te tera klasat e shkolles >Punoi:Nils Lacka kan është një [[mit]] nga [[Mitologjia Greke]]. Sipas mitologjisë Greke thuhet se kur u bë hapja e [[kutisë së Pandorës]] të gjithë të keqijat dolën nga kutia në këtë botë.
Kjo kuti ishte një dhuratë e [[Zeusit]] për [[Pandorën]] e cila ishte e martuar me [[Titanin]] [[Epimete]]. Kutia nuk duhej të hapej, por Pandora nga kureshtja e saj e tepërt e hapi atë. Dhe që nga ajo kohë shumë te këqija erdhën mbi botën. Para se te hapej kutia,njerëzimi nuk njihte të keqen, lodhjen dhe sëmundjet, dhe njerëzit si edhe zotërat mbi të gjitha ishin të pavdekshëm. Por para se [[Elpisi]](greqisht: Shpresë) të dalë nga kutia, ajo u mbyll përsëri. Kështu për një kohë bota u bë një vend i pamëshirshëm, derisa Pandora hapi përsëri kutinë dhe në botë doli edhe Elpisi/Shpresa.
Në ditëte e sotme hapja e "[[kutisë së Pandorës]]" është sinonim për një gjë shumë të ndërlikuar dhe një gjë që sjell fatkeqësi/kob.
Anonymous user