Dallime mes rishikimeve të "Kuçova"

2 bytes added ,  3 vjet më parë
Historiku
(Historiku i vertete)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Historiku)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Në kohët e Mesjetës është shfrytëzuar për interesa jetike të banorëve vendas edhe nafta e dalë në sipërfaqe me vetërjedhjevetërrjedhje. Në fund të viteve [[1700]] – fillimi i viteve [[1800]], banorë kuçovare si fiset e vjetra BoeqollartBeqollarët, SNanotNanot e më vonë Kurtët, kanë shitur naftë bruto për myzeqarët, të cilët e përdornin për bucelat e rrotave të qerreve si vaj grasatues e më pas për djegie.
 
Në vitet e [[LPB|Luftës së Parë Botërore]], në periferi të Kuçovës (aty ku sot janë varrezat e qytetit) u vendos një repart ushtarak austriak. Në vitin [[1916]], një inxhinier gjeolog, pjesëtar i këtij efektivi vuri re se uji i përroit që rridhte nga kodra e Omurit vinte me naftë. Pasi e shëtiti më këmbë vendin ai arriti në përfundimin se Kuçova ishte një vend me pasuri të mëdha nafte. Këtë fakt ai e bëri publik në vitin [[1918]]. Që nga viti 1918 e deri në vitin 1924, në Kuçovë erdhën shumë shoqëri kërkuese nafte si AIPA ([[Azienda Italiana Petroli Albania]]), një shoqëri Anglo-Persiane, [[Shoqëria Amerikane e Naftës]] si dhe shoqëri franceze etj.
Anonymous user