Dallime mes rishikimeve të "Arrëza (Devoll)"

v
Edited geography section
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
v (Edited geography section)
| Lartësia = 1050
}}
'''Arrëza''' është një [[Fshati|fshat]] në [[Komuna Miras|komunën Miras]] në [[rrethi i Devollit|rrethin e Devollit]] të [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Është një fshat malor i vendosur buzë [[Lumi Devoll|lumit Devoll]] i cili buron nga mali i [[Mali i Gramozit|Gramozit]]. 80% e fshatit ka pozicion Jugor dhe vetem 20% kundrejt Veriut.
 
== Emërtimi ==
 
== Gjeografia ==
Arrëza është një fshat malor në Jug të qytetit të [[Korça|Korcës]], buzë kufirit me shtetin [[Greqia|Grek]]. Shtrihet buzë [[Lumi Devoll|lumit Devoll]] i cili buron nga mali i [[Mali i Gramozit|Gramozit]]. 80% e fshatit ka pozicion Jugor dhe vetem 20% kundrejt Veriut.
 
Është vendosur në lartësinë 1030 m mbi nivelin e detit, ka terren të thyer dhe rrethohet nga malet. Në Jug-Perendim, rreth 7 km larg, ngrihet mali i Gramozit i cili ndan zonën e Devollit nga [[Kolonja]].
 
Arrëza është një fshat malor i thyer, buzë Lumit Devoll, i cili e ndan fshatin në dy pjesë. 4/5 e fshatit është vendosur në krahun Verior të lumit dhe me ekspozim nga Jugu, dhe 1/5 në pjesën Jugore të lumit, me ekspozim nga Veriu.
 
Arrëza shtrihet në një lartësi prej 1,050 m mbi nivelin e detit. Ka terren të thyer malor, e rrethuar me male si Gramozi në Jug-perendim, Mali i Kuq në Perëndim, të cilët lidhen nga Qafa e Kazanit dhe nga kodrat e veshura me ahishte dhe pisha, si: Dobijoti, Vraca, Maja e Gremit, Kolimereja, Liseci, Dobërgora, Meniku, Popoveni, Bozjaku.
 
Arrëza kufizohet nga fshatrat: Dradhë në Veri, me nje distance prej 4 km; në Perëndim nga Kamenica, 7 km; në Jug-perëndim nga Nikolica, 5 km; në Jug ndodhet kufiri me shtetin Grek; në Jug-lindje nga Qyteza, 5 km; në Veri-lindje nga Sinica, 3.5 km; në Lindje nga Mirasi, 9 km.
 
 
== Popullsia ==