Ndryshimi mes inspektimeve të "Lego"

19 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Kam shtuar një paragraf me fakte e të dhëna mbi Lego.)
v
 
Nga Wikipedia, enciklopedia falas<blockquote>''Ky artikull ka të bëjë me lodrën e ndërtimit. Për kompaninë, shih The Lego Group. Për përdorime të tjera, shih Lego .''</blockquote>'''Lego''' (në gjuhën daneze: [leːɡo]; stilizuar si '''LEGO''') është një linjë lodrash plastike ndërtimi, të cilat janë prodhuar nga Lego Group, një kompani private në Billund, Danimarkë. Produkti kryesor i kompanisë, Lego, ka të bëjë me tulla plastike shumëngjyrëshe që shoqërojnë një sërë ingranazhi, figurina të quajtura ''minifigure'', dhe pjesë të tjera të ndryshme. Pjesët Lego mund të montohen dhe të lidhen me njëra-tjetrën në shumë mënyra, për të ndërtuar objekte nga më të ndryshmet. Çdo pjesë e përdorur në ndërtim mund të hiqet përsëri, dhe pjesët mund të përdoren për të bërë objekte të tjera.
 
Kompania ''The Lego Group'' filloi prodhimin e tullave Lego në vitin 1949. Që prej asaj kohe, një nënkulturë globale Lego është zhvilluar. Mbështetja e filmave, lojërave, garave dhe gjashtë parqeve të lojërave Legoland janë zhvilluar nën emrin e markës. Që nga korriku i vitit 2015, 600 miliardë pjesë Lego janë prodhuar. Ekziston gjithashtu edhe një faqe interneti zyrtare e Lego, www.lego.com .<ref>[[lego]]</ref>
{| class="wikitable"
|+Lego