Dallime mes rishikimeve të "Mejtepi Mylkie"

2 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Goelia zhvendosi faqen Mekteb-i Mülkiye tek Mekteb-i-Mylkie)
v
'''Mekteb-i Mülkiye-Mylkie''', e themeluar më 12 shkurt, të vitit 1859 në [[Stambolli|Stamboll]], ishte një shkollë të lartë profesionale në [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]]. Pas themelimit të Republikës së Turqisë, Shkolla u zhvendos në vitin 1936 në lagjen Cebeci të [[Ankaraja|Ankara]]<nowiki/>s. Më 4 dhjetor 1938, shkolla riemërua si "Shkolla e Shkencave Politike" ([[Gjuha turke|tr]]:<span contenteditable="false"> </span><span lang="tr" contenteditable="false">''Siyasal Bilgiler Okulu''</span>).
 
Më në fund, më 3 prill 1950, ajo u inkorporua si fakultet i Universitetit të Ankarasë si Fakultetit të Shkencave Politike ([[Gjuha turke|tr]]:<span contenteditable="false"> </span><span lang="tr" contenteditable="false">''Siyasal Bilgiler Fakültesi''</span>). Fakulteti i Shkencave Politike tashmë ofron arsim të lartë në fushën e Shkencave Politike, Financave Publike, Ekonomisë, Administratës Publike, Ekonomisë së Punës, Administrimit të Biznesit dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare.
1.368

edits