Dallime mes rishikimeve të "Përkthimi i veprës së Ismail Kadaresë"

== Përkthimet ==
=== Frëngjisht ===
Në fillim të vitit 1970 shtëpia botuese franceze Albin Michel botoi në frëngjisht romanin "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" përkthyer nga [[Jusuf Vrioni]].<ref>{{cite book|last1=Morgan|first1=Peter|title=Kadare: Shkrimtari dhe diktatura 1957-1990|date=2011|publisher=Shtëpia Botuese "55"|location=Tiranë|isbn=978-9928-106-12-4|page=142|edition=1}}</ref> Pavarësisht suksesit të veprës së përkthyer, emri i përkthyesit do të fillonte të figuronte nëpër botimet në Francë vetëm në vitet 1980.<ref name=":0">{{Cite web|url=http://www.albanianhistory.net/1998_Vrioni/index.html|title=1998 - Jusuf Vrioni: Back to Tirana, 1943-1947|website=albanianhistory.net|last=Elsie|first=Robert|authorlink=Robert Elsie}}</ref>
=== Italisht ===
[[Kudret Kokoshi]], pasi vuajti 20 vjet burg, përktheu për 17 vjet Kadarenë, [[Dritëro Agolli|Agollin]], [[Fatos Arapi|Arapin]], [[Jakov Xoxe|Xoxen]], etj.<ref>{{cite book|title=Tjetërsimi i veprës intelektuale gjatë komunizmit në Shqipëri|last=Ndoja|first=Leka|date=2013|publisher=Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit|year=2013|isbn=978-9928-168-12-2|location=Tiranë|pages=118-119|ref=Harvnb}}</ref> Përkthime të cilat nuk patën autorësi për një kohë, më pas janë bërë të njohura, por pa u bërë ndonjë klasifikim definitiv, në një regjistër të drejtash, si provë e pronësisë intelektuale.<ref>{{Harvnb|Ndoja|2013|page=142}}.</ref>
 
=== Anglisht ===
[[Arshi Pipa]] përktheu veprën "Kronikë në gur" në [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shtetet e Bashkuara]] duke interpretuar një element ambig në parathënie,<ref>{{Cite web|url=http://www.nybooks.com/articles/1998/01/15/in-the-palace-of-nightmares-an-exchange/|title=‘In the Palace of Nightmares’: An Exchange|date=15 janar 1998|website=nybooks.com|last=Kadare|first=Ismail}}</ref> gjë për të cilën hyri në konflikt me botuesin dhe/apo me shkrimtarin dhe kërkoi mos t'i hiqej emri nga përkthimi.<ref name="David Bellos">{{cite book|title=Chronicle in Stone|last=Kadare|first=Ismail|publisher=Canongate Books LTD|year=2007|isbn=978-1-84195-908-5|location=14 High St, Edinburgh|pages=xi - xiii}}</ref>
 
=== Kinezshe ===
Në gjuhën kineze është përkthyer “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” nga Zheng Enbo prej [[Gjuha shqipe|gjuhës shqipe]]. Ndërsa “Prilli i thyer”, “Pallati i ëndrrave” nga Gao Xing, “Darka e gabuar” nga Yu Zhongxian, “Kronikë në gur” nga Li Yumin, dhe “Kush e solli Doruntinën?” janë përkthyer nga gjuha frënge.<ref>{{Cite web|url=http://www.gazetadita.al/ismail-kadare-ne-syte-e-perkthyesve-kineze/|title=Ismail Kadare në sytë e përkthyesve kinezë|date=19 maj 2014|publisher=Dita|website=gazetadita.al}}</ref>
 
== Referencat ==
463

edits