Dallime mes rishikimeve të "Enver Hoxha"

51 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Më [[1930]], po prapë me ndihmën e bamirësit të tij Libohova, mori një tjetër bursë shtetërore për të studjuar botanikë<ref name=":1" /> Fakultetin e Shkencave të Natyrës të Universitetit të Montpeljesë, [[Francë]]. Atje mbylli vetëm një vit akademik me provime.<ref name=":0" /> Qëndroi 4 vjet në [[Montpellier|Montpelje]], pa dhënë provimet e duhura, dhe nuk i ktheu shtetit paratë e marra nga bursa, në kundërshtim me ligjin e kohës për arsimin. Më 2 shkurt 1934 ministri [[Mirash Ivanaj|Ivanaj]] lëshoi urdhrin për heqjen e bursës studentit Hoxha.<ref name=":2">{{Cite book|title=Enver Hoxha në optikë të re|last=Baruti|first=Vasfi|publisher=Uegen|year=2012|isbn=9789928031020|location=Tiranë|pages=}}</ref>
 
Në mars të 1934 shkoi në [[Parisi|Paris]] ku iu afrua emigrantëve antizogistë me kartën e kunatit të [[Bahri Omari|Bahri Omarit]].<ref name=":3">Dervishi{{Cite K., ''book|title=Lëvizja Komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së'', Tiranë: |last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55, |year=2016. fq. |isbn=9789928106384|location=Tiranë|pages=188-194; fq. 196. ISBN 9789928106384|ref=Harvnb}}</ref>. Me ndihmën e [[Llazar Fundo]]s, profesor në Universitetin e Sorbonës ndjek leksionet në Fakultetin e Drejtësisë të këtij universiteti, por përsëri nuk mundi të kalojë provimet dhe nuk mundi të vazhdojë më tej. Gjatë kohës që ndodhej në Paris Hoxha mori pjesë në takimet e Grupit Komunist të Shqiptarëve që drejtohej nga Llazar Fundo (vrarë me urdhër të Enver Hoxhës nga forcat partizane në Tropojë në vitin 1944). Ai shkroi një artikull të shkurtër në gazetën e Partisë Komuniste të Francës "''L'Humanité''". Më pas arrin të sigurojë punë në [[Bruksel]], si nëpunësi i vetëm i konsullatës shqiptare në [[Belgjikë]]. Pas disa muajsh, në fillim të verës [[1936]], pushohet nga qeveria shqiptare për pikëpamjet e tij revolucionare dhe sepse zyrën e konsullatës e kishte mbushur me literaturë marksiste.{{cn}}
 
Pas ardhjes në pushtet të Hoxhës, çdo dokument që i përket jetës së tij gjatë viteve [[1927]]-[[1936]] nuk ekziston në asnjë arkiv shqiptare, as dokumenti i emërimit nga mbreti Zog si nënpunes në konsullatë.<ref>http://www.youtube.com/watch?v=ev2hBRRCj7s Dokumentar realizuar nga Top-Channel</ref>
463

edits